Aktuell tävlingskalender

Tävlingskalender HT2020:

Vecka

Datum Tävling/Läger Plats Bassäng Grupp Åldrar Inbjudan PM
AUGUSTI
33 12-15/8 Uppstartsläger Landskrona A, B, C, D Alla
SEPTEMBER
36 5-6/9 Sandaredssprinten Sandared 25 A, B, C, D Alla Inbjudan Sandaredssprinten 2020 UPPDATERAD
38 19/9 Upp till 13 Göteborg 25 C, D 13åoy
38 19-20/9 Loranga Cup Halmstad 25 A, B Alla
39 26-27/9 Trollsimmet Trollhättan 25 A, B, C, D Alla Inbjudan Trollsimmet 2020
OKTOBER
41 10-11/10 UGP 1 (2020/2021) Stenung/Kungsback 25 A, B, C, D Alla
42 17-18/10 DM/JDM Skövde 25 A Alla
44 31/10-1/11 Simbadoppet Borås 25 C, D 12åoy
NOVEMBER
44 1/11 Ållebergsdoppet Falköping 25 A, B, C, D Alla Inbjudan Ållebergsdoppet 2020
45 7-8/11 Sum-Sim Region Göteborg 25 A, B 13-17
46 11-15/11 SM/JSM Simning Helsingborg 25 Kvalade Alla
47 20-22/11 Barracuda Race Göteborg 25 A, B Alla
48 28-29/11 Höstsimiaden ? 25 B, C, D 13åoy
DECEMBER
49 5-6/12 ?Team Race Meet 2020? Kungsbacka 25 A, B Alla
49 5/12 Luciabasar Sandared Alla
50 11-13/12 Sum-Sim Riksfinal Göteborg 25 Kvalade 13-17

TIDIGARE TÄVLINGSKALENDRAR

Tävlingskalender VT2020:

Vecka Datum Tävling/Läger Plats Bassäng Grupp Åldrar Inbjudan PM
JANUARI
2 11-12/1 SK70 Team Competition Sandared 25  A, B, C, D Alla Inbjudan_SK70_Team_Competition_2020
4 25-26/1 UGP 2 (2019/2020) Falköping 25 A, B, C, D 13-17? UGP_2_Inbjudan_2020
FEBRUARI
? ? DM/JDM 50 Kvalade
Hemmaläger + Stjärnsimmet Sandared 25 A, B, C, D Alla
8 22-23/2 Borås Speedo Meet Borås 50 A, B, C, D Alla Inbjudan_Boras_Speedo_Meet_2020
MARS
9 29/2-1/3 Sandaredssimmet Sandared 25  A, B, C, D Alla Sandaredssimmet_2020_inbjudan
10 7-8/3 UGP 3 (2019/2020) Falkenberg 50 A, B, C, D Alla UGP_3_Inbjudan_2020
13 28/3 Sjörövarsimmet INSTÄLLD↵ Göteborg 25 C, D 13åoy Inbjudan_SJÖRVARSIMMET_2020 INSTÄLLD↵
13 28-29/3 Arena Glasriket Cup INSTÄLLD Växjö 25 A, B Alla INSTÄLLD INSTÄLLD
APRIL
15 4-9/4 Påskläger A och B INSTÄLLD Träningsläger Mallorca A, B Läger A och B Info kommer på mail. INSTÄLLD
16 18-19/4 US-Cupen INSTÄLLD↵ Uddevalla 25 A, B, C, D Alla US cupen inbjudan 2020 INSTÄLLD↵
MAJ
19 1-3/5 Rosenlundsbadet Sprint 2020 INSTÄLLD↵ Jönköping A, B, C, D Alla INSTÄLLD↵ INSTÄLLD↵
19 4/5+5/5+v.19 Teknik- och Medley-avslutning + Stjärnsimmet OMPLANERAD Sandared 25  A, B, C, D Alla Info kommer på mail.  Medley-avslutning sker 4/5, Teknik-avslutning sker 5/5 och Stjärnsimmet planeras för senare samma vecka.
19 10/5 Vårsimiaden Distrikt INSTÄLLD↵ Skövde 25  A, B, C, D 13åoy INSTÄLLD↵ INSTÄLLD↵
19 9/5 Vårsimiaden Distrikt INSTÄLLD↵ Stenungsund 25  A, B, C, D 13åoy INSTÄLLD↵ INSTÄLLD↵
23-24/5 Vårsimiaden Final INSTÄLLD↵ Göteborg 25  A, B, C, D 13åoy INSTÄLLD↵ INSTÄLLD↵
21 22-24/5 Laxaleken INSTÄLLD↵ Halmstad 50 A, B, C, D Alla  Inbjudan_Laxaleken_2020 INSTÄLLD↵
JUNI
23 6-7/6 Arena Daloc Cup INSTÄLLD↵ Mariestad 50 A, B, C, D Alla INSTÄLLD↵ INSTÄLLD↵
26 26-30/6 SM/JSM Simning INSTÄLLD↵ Halmstad 50 Kvalade Alla INSTÄLLD↵ INSTÄLLD↵
JULI
27 3-5/7 Bockstensdoppet Varberg 50  A, B, C, D Alla Inbjudan Bockstensdoppet 2020 Alternativt upplägg PM Bockstensdoppet-Micro 2020
27/28 2-6/7 Sum-Sim Riksfinal INSTÄLLD↵ Landskrona 50 Kvalade 13-17 INSTÄLLD↵ INSTÄLLD↵

Anpassade TÄVLINGAR sommaren 2020:

26-28/6, Alidebeach Race/Riksmästerskapen 2020, Borås,  Inbjudan↵, Ni har fått info på mail från Cicci.

3-5/7 Bockstensdoppet 2020, Varberg, Inbjudan↵och PM↵, Ni har fått info på mail från Cicci.