Aktuell tävlingskalender

Tävlingskalender HT 2019:

Datum Tävling/Läger Plats Bassäng Grupp Åldrar Inbjudan PM
Augusti
7-10 Uppstartsläger Skara 50 m A, B, C, D Alla
September
7-8 Sandaredssprinten Sandared 25 m A, B, C, D, T Alla Inbjudan PM
21 Upp till 13 Göteborg 25 m B, C, D 13åoy Inbjudan
28-29 Simbadoppet Borås 25 m B, C, D 13åoy  Inbjudan
Oktober
12-13 UGP 1 Borås 25 m A, B, C, D 12-20 år  Inbjudan
19-20 DM/JDM Skövde 25 m Kvalade Alla Inbjudan DM/JDM 25m 2019  Finns inget än
v.44 Läger A/B-gruppen Sandared A, B PM skickades ut 21/10
November
3 Ållebergsdoppet (fd Leax Cup) Falköping 25 m A, B, C, D 17åoy Inbjudan Ållebergsdoppet 2019 PM Ållebergsdoppet 2019 från Falköpings Simsällskap.
9-10 Sum-sim region Göteborg 25 m A, B Inbjudan_Sum_Sim_Region_2019 PM Sum Sim Göteborg 2019
13-17 SM/JSM Eskilstuna 25 m Kvalade Alla Inbjudan SM/JSM 25m 2019 Finns inget än
22-24 Barracuda Race Göteborg 25 m A, B, C, D Alla Inbjudan Barracuda Race 2019 Finns inget än
31-1 Höstsimiaden Stenungsund 25 m B, C, D 13åoy Inbjudan Höstsimiaden 2019 Finns inget än
December
2 Stjärnsimmet Sandared 25 m A, B, C, D, T Alla  Finns ingen än Finns inget än
6-8 Sum-sim riks Umeå 25 m Kvalade 17åoy Finns ingen än Finns inget än
7 Luciabasar Sandared Alla Alla Anmäl ditt intresse för Luciatåg, Fackelsim och/eller Skämthopp till kansli@sk70.se

Tävlingskalender VT+HT 2020:

Vecka Datum Tävling/Läger Plats Bassäng Grupp Åldrar Inbjudan PM
JANUARI
2 11-12/1 SK70 Team Competition Sandared 25  A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
4 25-26/1 UGP 2 (2019/2020) Falköping? 25 A, B, C, D 13-17?  Finns inget än  Finns inget än
FEBRUARI
? ? DM/JDM 50 Kvalade  Finns inget än  Finns inget än
7 ? Hemmaläger + Stjärnsimmet Sandared 25 A, B, C, D Alla  Finns inget än
22-23/2 Borås Speedo Meet Borås 50 A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
MARS
9 29/2-1/3 Sandaredssimmet Sandared 25  A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
10 7-8/3 UGP 3 (2019/2020) Falkenberg 50 A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
13 28/3 Sjörövarsimmet Göteborg 25 C, D 13åoy  Finns inget än  Finns inget än
13 28-29/3 Arena Glasrike Cup Växjö 25 A, B Alla  Finns inget än  Finns inget än
APRIL
15 11-12/4 Påsk Läger A och B A, B  Finns inget än
18-19/4 US-Cupen Uddevalla 25 A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
MAJ
19 1-3/5 Rosenlundsbadet Sprint 2020 Jönköping A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
19 4/5 Stjärnsimmet (prelimärt datum) Sandared 25  A, B, C, D Alla  Finns inget än
19 10/5 Vårsimiaden Distrikt Skövde 25  A, B, C, D 13åoy  Finns inget än  Finns inget än
19 9-10/5 Vårsimiaden Distrikt Stenungsund 25  A, B, C, D 13åoy  Finns inget än  Finns inget än
19 9-10/5 Vårsimiaden Distrikt ??? 25  A, B, C, D 13åoy  Finns inget än  Finns inget än
21 23-24/5 Vårsimiaden Final Göteborg 25  A, B, C, D 13åoy  Finns inget än  Finns inget än
21 22-24/5 Laxaleken Halmstad 50 A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
JUNI
23 6-7/6 Arena Daloc Cup Mariestad 50 A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
26 26-30/6 SM/JSM Simning Halmstad 50 Kvalade Alla  Finns inget än  Finns inget än
JULI
27 3-5/7 Bockstensdoppet Varberg 50  A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
28 2-6/7 Sum-Sim Riksfinal Landskrona 50 Kvalade 13-17  Finns inget än  Finns inget än
AUGUSTI
? ? Uppstartsläger ?  A, B, C, D Alla  Finns inget än
SEPTEMBER
36 5-6/9 Sandaredssprinten Sandared 25  A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
38 19-20/9 Loranga Cup Halmstad 25 A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
39 26-27/9 Trollsimmet Trollhättan 25 A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
OKTOBER
41 10-11/10 UGP 1 (2020/2021) Stenungsund eller Kungsbacka 25  A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
NOVEMBER
44 1/11 Ållebergsdoppet Falköping 25 A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
45 7-8/11 Sum-Sim Region Göteborg 25 A, B, C 13-17  Finns inget än  Finns inget än
46 11-15/11 SM/JSM Simning Helsingborg 25 Kvalade Alla  Finns inget än  Finns inget än
47 20-22/11 Barracuda Race Göteborg 25 A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
48 28-29/11 Höstsimiaden Stenungsund 25 B, C, D 13åoy  Finns inget än  Finns inget än
48 28-29/11 Höstsimiaden Halmstad? 25 B, C, D 13åoy  Finns inget än  Finns inget än
48 28-29/11 Höstsimiaden ??? 25 B, C, D 13åoy  Finns inget än  Finns inget än
DECEMBER
49 5-6/12 (Team Race Meet 2020) Kungsbacka 25 A, B, C, D Alla  Finns inget än  Finns inget än
49-50 ? Luciabasar Sandared Alla
50 11-13/12 Sum-Sim Riksfinal Göteborg 25 Kvalade 13-17  Finns inget än  Finns inget än

TIDIGARE TÄVLINGSKALENDRAR

Tävlingskalender VT 2019:

Datum Tävling/Läger Plats Bassäng Grupp Åldrar Inbjudan PM 
Januari
21 Stjärnsimmet Sandared 25 m A, B, C, D Alla Inbjudan
26-27 UGP 2 Borås 25 m A, B, C, D 13-20 Inbjudan  PM
Februari
1-3 Nuss-äldre Borås 25 m A 13åoä  Inbjudan  PM
2 SOIS Medley cup Skene 25 m B, C, D Alla  Inbjudan  PM
23-24 Borås Speedo Meet Borås 50 m A, B, C, D Alla Inbjudan PM
Mars
2-3 Sandaredssimmet Sandared 25 m A, B, C, D Alla Inbjudan PM
2-3 DM/JDM Göteborg 50 m Kvalade Alla  Inbjudan  PM
9-10 UGP 3 50 m A, B, C 13-20  Inbjudan PM
23-24 Arena Glasriket Cup Växjö 25 m A, B Alla Inbjudan​ PM
23 Sjörövarsimmet Göteborg 25 m C, D 13åoy Inbjudan​ PM
April
13-14 Falkenberg Race Falkenberg 50 m A, B, C, D Alla Inbjudan
14-19 Påsklovsläger Torremolinos 50 m A, B
26-28 Ullebergstrofén Göteborg 25/50 m A, B Alla Inbjudan​  PM
Maj
4-5 Vårsimiaden distrikt Falköping 25 m B, C, D 13åoy Inbjudan  PM
13 Stjärnsimmet Sandared 25 m A, B, C, D, T Alla Inbjudan
24-26 Laxaleken Halmstad 50 m A, B Alla  Inbjudan PM
31-02 Speedo Open Göteborg 50 m A, B, C, D Alla  Inbjudan  PM
Juni
28-30 Bockstensdoppet Varberg 50 m A, B, C, D Alla Inbjudan PM
28-02 SM/JSM Malmö 50 m Kvalade Alla
Juli
10-14 Sum-Sim Norrköping 50 m Kvalade 13-17

Tävlingskalender HT 2018:

Vecka  Datum  Tävling/Läger  Bassäng  Plats  Åldrar  Inbjudan PM
September 
v. 36 09-sep Sandaredssprinten 25 Sandared (SK70) Alla Inbjudan PM
v. 38 22-sep Upp till 13 25 Göteborg (G-sim) 13 oy Inbjudan  PM
v. 39 29-30 sept Trollsimmet 25 Trollhättan Alla Inbjudan PM
Oktober 
v.40 6-7 okt DM/JDM 25 Uddevalla Kvalade Inbjudan  PM
v.41 13-14 okt UGP1 25 Borås (SK70) Inbjudan PM
v.44 31 okt- SM, JSM 25 Stockholm Kvalade
04-nov
November 
v. 44 Läger A PM
v. 44 04-nov Leax Cup 2018 25 Falköping Alla Inbjudan PM
v. 45 10-11 nov Sum Sim region 25 Göteborg (VSSF) 13-17 Inbjudan PM
v. 47 23-25 nov Barracuda 25 Göteborg (S02) Alla Inbjudan PM
December 
v. 48 02-dec Höstsimiaden 25 Meddelas senare 12 oy Inbjudan PM
v. 50 14-16 dec Sum Sim riksfinal 25 Stockholm kvalade